Knauf BP1 cementový potěr jemný je suchá maltová směs vhodná pro ruční i strojní zpracování a určená převážně k provedení cementových potěrů (připojených i oddělených) na vnitřních podlahových konstrukcích, a to v tloušťkách od 20 do 50 mm. Směs je navíc vhodná pro podlahové vytápění, pro výrobu betonových dílců (překladů, dlaždic), pro podlahy ve sklepech, garážích, dílnách a pro další drobné betonářské práce.
Knauf BP1 cementový potěr jemný lze skladovat pouze v suchém prostředí na dřevěném roštu a musí se chránit před vzdušnou vlhkostí, max. možná relativní vlhkost vzduchu je 75 %. Pytlovaný materiál je nutné zpracovat do 12 měsíců od data výroby uvedeného na obalu.
Přednosti Knauf BP1 cementového potěru jemného
-
vhodný pro podlahové vytápění
-
vhodný pro výrobu betonových dílců
-
vysoká pevnost v tlaku
Příprava podkladu
-
Připojený potěr: je nutné ověřit savost podkladu. Před nanesením čerstvé směsi je nutné podklad důkladně navlhčit, případně opatřit vhodnou penetrací (např. Knauf Spezialhaftgrund nebo Haftemulsion). Tím se zamezí následnému rychlému vyschnutí (shoření) potěru a zajistí se jeho lepší přilnavost. Navíc je výhodné podklad zdrsnit, pokud je mastný, je nutné jej odmastit. Pro oddělení svislých obvodových konstrukcí či jednotlivých dilatačních částí potěru se použije pěnová dilatační páska Knauf či jiná pěnová dilatační páska. Aktivní dilatační spáru v podkladu je následně nutné přiznat v potěru.
-
Oddělený potěr: Potěr se položí na speciální oddělovací folii Knauf. Pro oddělení svislých obvodových konstrukcí či jednotlivých dilatačních částí potěru se použije pěnová dilatační páska Knauf.
-
Vytápěný potěr: Potěr se provede na projektem určené podkladní (většinou tepelně izolační) vrstvy na speciální oddělávací folii Knauf. Pro oddělení potěru od navazujících svislých obvodových konstrukcí či jednotlivých dilatačních částí potěru se použije pěnová dilatační páska Knauf.
Aplikace Knauf BP1 cementového potěru jemného
Práce se nesmí provádět za mrazu. Potěr nesmí být zpracován při teplotě vzduchu nebo podkladu nižší než 5 a vyšší než 25 °C. Cementový potěr je možno rozmíchat s čistou vodou v samospádové bubnové míchačce nebo pomocí strojní techniky (např. PFT kontinuálního míchače HM 2, HM 24, HM 200). Při míchání v míchačce je doba mísení 3 až 5 minut. Směs se vždy rozmíchá do rovnoměrné hustší (zavlhlé) konzistence. Potěr se rovnoměrně rozprostře na předem připravený podklad, zhutní, srovná se
stahovací latí do roviny a povrch potěru se uhladí.
V potěru je nutno provést spáru, která umožňuje kontrolovaný vznik smršťovacích trhlin. Rastr spár pro podlahy v bytové a občanské výstavbě je vhodné zvolit pravoúhlý s poměrem stran max. 1:2. Obvykle jsou to čtverce o velikosti 3 x 3 m. Potěry je nutno dilatovat ve smysli ČSN 7744505. Po 3 dnech je potěr pochozí, po 21 dnes zatížitelný.